WhatsApp
Şingah Mahallesi Turgut Özal Bulv. No: 44 / Bayburt

ŞEHİT OSMAN TÜRBESİ

Şehre hâkim Şehit Osman tepesi üzerinde kurulmuş iki türbe mevcuttur. 13. yy. Saltukoğulları’na ait oldukları araştırmacılar tarafından dile getirilmektedir. Bu fikirdeki çalışmalara göre, türbeler Saltuk kumandanlarından Mengüç Gazi’nin kardeşi Osman ve kız kardeşine aittir.

Merkezde 1,7 km

 RİVAYET: Padişah Genç Osman Mısır’a bir sefer düzenleyecektir. Bu nedenle Anadolu’dan orduya asker desteği toplanmaktadır. Bayburt meydanında tellaklar padişahın asker topladığını ve askere yazılmak isteyenlerin Taşhan’a gelmesini söyler. Henüz 14’ünde bir delikanlı olan Osman askerlik için sıraya girer. Sırası geldiğinde yeniçeri ağası Osman’ı görünce:

 – “Sen daha çocuksun, senin bıyıklarına tarak bile takılmaz nasıl savaşacaksın” der. Bunun üzerine Osman, gücenerek yeniçeri ağasına bıyık tarağı olup olmadığını sorar.

Yeniçeri kuşağındaki kemik tarağı, çocuğun ne yapacağını bilmeden Osman’a verir.

İman ve vatan aşkıyla yanan genç Osman, tarağı alır ve bir hamlede dudaklarının üzerine bastırır, kanatır.

Bunu gören Yeniçeri ağası duygulanır ve onu Mısır seferine asker olarak alır. Mısır savaşında gösterdiği başarılar herkes tarafından bilinir fakat kale alınırken Osman orada şehit düşer. Bu nedenle Bayburt’un bir mahallesi de bu isimle anılmaktadır.


Neredeyiz

Adres

Şingah Mahallesi Turgut Özal Bulv. No: 44 / Bayburt

Takip Et

Sosyal Medya

Haber Bülteni

E-Bülten

© 2021 Bayberd Otel | All rights reserved. Developer at HCR Ajans Hizmetleri

Scroll to top